100. Yıl Marşı Yarışmaları

Başkandan

Değerli Dostlar,

Milletlerin tarihlerinde önemli dönüm noktaları vardır. Bu tarihî kırılma noktaları çoğu zaman müziğe ve şiire yüklenen duygularla nesilden nesle aktarılmıştır. 2023 yılı Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılı olacak. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına armağan edeceğimiz bir marş yarışması hazırlayarak dünden aldığımız vatan ve millet sevgisini en iyi bestelerle gelecek nesillere aktarmak istiyoruz.

Milletlerin tarihine ve milli bilincine ilişkin hazırlanan marşlar ve ezgiler milli ruhu diri tutan en önemli kültürel unsurlar arasında yer alır. Milletçe ölüm kalım mücadelesi verdiğimiz yıllarda kaleme alınan İstiklal Marşı, istiklalimizin ve istikbalimizin simgesi haline gelmiştir.

29 Ekim 1923’te binlerce yıllık tarihinden aldığı güçle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin büyümesi ve gelişmesi, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında da “hiç şüphesiz” hız kesmeden devam edecektir. Mayası şiirlerle yoğrulmuş bizler de tüm bu gelişmelere yakından tanıklık etmekteyiz. Mirasına sahip çıkmaya gayret ettiğimiz bu topraklar “Şairleri sultan, sultanları şair kılan, kudretin kelamdan ve kalemden neş’et ettiği” bereketli topraklardır. Bu topraklar Yunus Emre, Hacı Bayram Veli, Fuzuli, Nedim, Nabi, Erzurumlu Emrah, Baki, Şeyh Galip, Nef-i, Süleyman Çelebi, Yahya Kemal, Mehmet Akif Ersoy gibi nice söz üstadının yanı sıra Dede Efendi, Itri, Münir Nurettin Selçuk, Neşet Ertaş gibi beste üstadını da yetiştirerek tüm insanlığa armağan etmiştir. Edebiyatın incelikleri, döneme göre farklılıklar gösterse de onlar aynı kaynaktan beslendikleri için hep aynı manayı dile getirmişlerdir. Mısralarında aşkı, hüznü, kardeşliği çoğu zaman da vatan sevgisini dile getiren bu köklü geleneğin temsilcisi olan bizler de Cumhuriyetimizi bütün alanlarda olduğu gibi kültür ve sanatta da daha iyi noktalara taşımak istiyoruz. Bu projeyle özellikle şiir ve müzikte geleceğe anlamlı kültür hazinesi bırakacağımıza inanıyoruz.

AHMET POYRAZ

ÇEKMEKÖY BELEDİYE BAŞKANI

Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılına girerken unutulmayacak ve dillerden düşmeyecek marşlardan oluşacak bir proje hazırladık.

Merkez, Piri Reis Cd. No:5, 34782 Çekmeköy/İstanbul
+90 (216) 600 0600
yarisma@yuzuncuyilmarsi.com